Moravský Honza miloval Kladno. Bude po něm smutno.

Kladenský sport přišel v sobotu o další velkou osobnost. Ve věku 72 roků skonal Jan Soldán, který se roky staral o kladenský sportovní archiv a navázal tak za šedesátileté dílo Josefa Jágra.

Honza Soldán byl kladenským patriotem, přitom vůbec z Kladna nepocházel. Rodáka z Vyškovska zavedla do středních Čech manželka, za níž se v polovině 80. let přestěhoval, a lidi i město si rychle oblíbil. Věrný zůstal také Moravě, o svém rodišti a zvycích tamních obyvatel vydal dvě knihy.

Miloval i sport, ale kvůli zdraví ho nemohl provozovat aktivně, a tak se vrhl na různé tabulky a přehledy. Když mu pak manželka v roce 2003 kupovala permanentku na zápasy tehdy ligového fotbalového Kladna, zmínila se o zálibě svého manžela internacionálovi Janu Suchopárkovi. Na jeho doporučení se seznámil s Josefem Jágrem a kladenský sportovní archiv, jeden z nejlepších v republice, získal skvělou posilu.

Honza Soldán nejprve panu Jágrovi pomáhal, po jeho skonu převzal archiv sám. A držel ve skvělé kvalitě. Nechyběl na žádném zápase fotbalového i hokejového Kladna, a když kvůli operaci přece jen ano, hned volal a zjišťoval, jak kluci hráli…

Teď už bude tenhle skvělý dobrácký chlap sledovat snahu svých sportovních oblíbenců jen z nebíčka. Snad tam odsud uvidí i svého nástupce v archivu.

Určitě by si to moc přál.
Zdroj: Kladenský deník.

Komentáře